לוקהיד מרטין מספקת יכולות חדשות למערכת הלוגיסטית של מטוס ה-F-35

לוקהיד מרטין הכריזה על  שדרוגה של מערכת ALIS (Autonomic Logistics Information System) עבור אתרי הפעלה של מטוסי ה-F-35 בחיל האוויר האמריקאי ובכוחות המארינס. בנוסף למגוון שדרוגים במערכת, נוספו שיפורים משמעותיים שיסייעו בניהול ותמיכה במשימות עתידיות לעומת הגרסה הקיימת.

ALIS היא מערכת ניהול צי מטוסי ה-F-35 אשר מורידה את עלויות התפעול והתחזוקה במקביל להגדלת זמינות המטוסים לביצוע המשימות. לאחר ביצוע טיסת מבחן למערכת המשודרגת, שנקראת 2.0.2 ALIS היא תותקן בכל המטוסים המבצעיים עד סוף שנת 2017. המערכת המשודרגת כבר תומכת בהצלחה בפעילות המבצעית של מטוסי ה-F-35 הפועלים בבסיס חיל האוויר האמריקאי בנליס, נוואדה.

ALIS 2.0.2 ממזגת מידע על כח ההנעה ומסוגלת לסייע לצוותים בניהול כח המנוע דרך המערכת עצמה ובכך מייתרת את הצורך בשימוש במספר מערכות תחזוקה וצוותי קרקע בסיוע לניהול פעולות המנוע והכח המופק ממנו וכן והתחזוקה והתמיכה השוטפת. בנוסף, השדרוג למערכת משפר את המעקב על זמני השימוש בחלקי המטוס בעלי אורך-חיים מוגבל ומזרים את ניהול המשאבים המתאים לכוחות המפעילים את המטוס.

כבסיס תשתית ה-IT של ה-F-35, ALIS ממזגת תחזוקה מונעת, תזמון טיסות ומערכת תכנון משימה. טייסים יכולים לתכנן ולתחקר את משימותיהם בעוד אנשי הקרקע מייעלים את תחזוקת המטוס באמצעות המערכת, אשר אושרה לפריסה רחבה בבסיסי כוחות המארינס בשבועות הקרובים. חיל האוויר האמריקאי והמארינס הכריזו על יכולת מבצעית ראשונית (IOC) בשנים 2015 ו-2016, בהתאמה, וכוחות הנחתים מתוכננים להכריז על יכולת דומה בשנת 2018. מערכת ALIS פועלת ביותר מ-20 אתרים ותמכה בביצוען של למעלה מ-90 אלף שעות טיסה במטוסי ה-F-35.