Lockheed Martın, Türk Üniversiteleri İle Araştırma Anlaşmaları İmzaladı

Lockheed Martin, Koç ve Sabancı Üniversiteleri ile ileri teknoloji araştırma anlaşmaları imzaladı. İmzalanan anlaşmalar, 20 Kasım Salı günü, Lockheed Martin’in iş ortakları, hükümet yetkilileri ve akademisyenlerin de katılımı ile düzenlenen bir törenle kutlandı.

Lockheed Martin, Koç Üniversitesi ile yürüttüğü ağ merkezli teknoloji araştırmalarına, silahlı kuvvetler personeline muharebe alanında karşılaştıkları veri paylaşımı zorlukları, ağ yönetimi ve konuşlanmış askeri birliklerin etkin komuta ve kontrolü konularında sistem ve araçları sağlamak üzere sürekli bir gayret içerisinde devam ediyor. İkinci bir araştırma alanı ise gelişmiş üretim teknolojisi üzerine odaklanacak.

Lockheed Martin, Sabancı Üniversitesi ile ise, radar teknolojileri araştırmaları üzerinde çalışacak. Radar teknolojileri üzerine 65 yılı aşkın bir tecrübeye sahip olan Lockheed Martin, gökyüzünü izlemek ve sınır ile kıyıları korumak için kara, hava ve uzay konuşlu radar tasarlıyor ve geliştiriyor. Lockheed Martin ayrıca, Sabancı Üniversitesi ile birlikte enerji hasat teknolojileri üzerinde çalışacak.

Prestijli araştırma üniversiteleri ile işbirliğinden duydukları memnuniyeti ifade eden Lockheed Martin Teknoloji ve İnovasyon Başkan Yardımcısı Dr. John D. Evans, “İşbirliğimiz, her iki ülkenin de yararlanabileceği kritik savunma teknolojilerinin geliştirilmesini sağlayacak. Sabancı ve Koç Üniversitelerindeki yetenekli bilim adamı ve mühendislerle çalışmak için sabırsızlanıyorum” dedi.

Yürütülen çalışmanın, üniversite-sanayi işbirliklerinden hem ulusal, hem de uluslararası düzeyde yararlanma hedefi ile uyumlu olduğunu belirten Koç Üniversitesi Başkanı Umran İnan, “Lockheed Martin lider bir ileri teknoloji şirketi. Fakülte ve öğrencilerimizin, Lockheed Martin’in bilim adamları ve mühendisleri ile, geniş uygulama alanlarına yönelik yeni teknolojiler geliştirme konusunda çalışma fırsatı bulacak olmalarından dolayı mutluluk duyuyoruz” dedi.

Sabancı Üniversitesi Başkanı Prof. Dr. A. Nihat Berker, Lockheed Martin ile yapılan araştırma işbirliğinin önemini vurgulayarak “Sabancı Üniversitesi vizyon ve misyonunu sadece üniversite-sanayi ortaklığı unsuru adına oluşturmamış, aynı zamanda  bu vizyonun anlaşılması adına muazzam çabalar göstermiş az sayıda üniversiteden birisidir. Ana motivasyonlarımızdan birisi de katma değer sağlayacak araştırmalar yürütmektir; Lockheed Martin ile ortak araştırmalarımızın her iki kuruma da büyük fayda sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Koç Üniversitesi Hakkında
Koç Üniversitesi, 1993 yılında İstanbul’da kuruldu. 22 lisans, 28 yüksek lisans ve 14 doktora programı sunmaktadır. Tam zamanlı öğretim üyelerinin yüzde doksan beşinin Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’nın üst düzey üniversitelerinde doktora dereceleri bulunmaktadır ve kalan yüzde beşlik kısım ise Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden, Koç Üniversitesi bünyesine katılmıştır.

Sabancı Üniversitesi Hakkında
Yüzde yirmisi lisansüstü eğitim yapmakta olan 3.736 öğrencisi ve 188 öğretim üyesi ile Sabancı Üniversitesi, araştırma çabalarını öncelikli olarak uygulamalı ve stratejik araştırmalara yönlendirmektedir. Sabancı Üniversitesi, 1997 yılında kurulmuş ve eğitime iki yıl sonra 1999 yılında İstanbul, Türkiye’de başlamıştır. Son zamanlarda Türkiye'nin "en yenilikçi ve girişimci üniversite endeksi" sıralamasında bir numara olan Sabancı Üniversitesi, 14 lisans ve 21 yüksek lisans programı sunmaktadır. Sabancı Üniversitesi, öğrencilerine  küresel iş hayatı, mühendislik ve sosyal bilimler alanlarında sağladığı rekabet avantajı ile diğer üniversitelerden ayrışmaktadır.

Lockheed Martin Hakkında
Genel Merkezi Bethesda, Maryland'de bulunan Lockheed Martin, dünya çapında yaklaşık 120 bin çalışanıyla temelde gelişmiş teknolojik sistem, ürün ve hizmetlerin araştırma, geliştirme, tasarım, üretim, entegrasyon ve bakımı ile ilgilenen küresel bir güvenlik ve havacılık şirketidir. Lockheed Martin’in 2011 yılı net satışları 46.5 milyar dolardır. 

turkish-research-2-220

turkish-research-1-220